1 de 10
La cap de llista del PSC, Meritxell Batet, amb el primer secretari del PSC, Salvador Illa , Pedro Sánchez i Jaume Collboni | PSOE
per Anna Mira, Barcelona | 23 de juliol de 2023 a les 23:14 |
Amb el 90% de vots escrutats a Catalunya, el PSC seria el vencedor de les eleccions a Catalunya amb 19 diputats. El partit de Meritxell Batet arrasaria i aconseguiria set escons més dels que tenia (12). La qüestió ara és saber qui serà la segona força a Catalunya on hi ha un frec a frec entre ERC i Sumar. Ambdós partits aconsegueixen set diputats però ara mateix l'espai dels comuns seria la segona força amb un percentatge de vot més alt. 
El segon titular de la nit electoral d'aquest 23-J és que l'independentisme es desinfla. Per una banda ERC, que seguiria amb la patacada que ja es va fer notar a les eleccions municipals i passaria de 13 a 7 escons, però sobretot la CUP. Els anticapitalistes es quedarien fora del Congrés i perdrien bona part de la seva massa social del 6,35% al 2,81%. Per la seva banda, Junts, amb Míriam Nogueras al capdavant, perdria un diputat i es quedaria amb 7. El PP de Martín-Blanco tindria 5 diputats, tres més que el 2019. Finalment, Vox en sumaria en total 2 diputats catalans, els mateixos que les últimes eleccions.


En el conjunt del país, els socialistes han guanyat a més de 400 muinicipis, sobretot les ciutats de l'arc metropolità i també de les comarques de Tarragona. ​Una de les explicacions dels resultats catalans és la tornada del vot dual, és a dir, aquells votants independentistes que han preferit fer un vot als partits estatals, PSC i Sumar, per frenar l'entrada de la dreta amb l'extrema dreta al Congrés. En aquest sentit, el bloc independentista perdria força i passaria de tenir 23 diputats 14. També les esquerres quedarien més afeblides. 

L'espai convergent amb Roger Montañola tampoc ha obtingut el suport suficient per tenir representació a la cambra espanyola. El seu líder ha comparegut amb el 60% dels vots escrutats i ha assumint una "derrota sense pal·liatius". També el líder de la CUP, Albert Botran, ha reconegut uns "resultats dolents" sense assolir els objectius proposats, perdent els dos diputats i quedant-se fora del Congrés. "No hem estat capaços d'obrir una alternativa d'esquerres, independentista i antifeixista". 


En els comicis fa quatre anys ERC va ser la força més votada a Catalunya amb el 22,56% dels vots (869.934) i 13 diputats. Aleshores el segon partit votat va ser el PSC amb 20,51% (790.582) i 12 diputats. Junts amb el 13,68% (527.375) van obtenir 8 diputats, els Comuns 14,18% (546.733) 7 i el PP fa quatre anys va quedar com a cinquena força amb el 7,43% dels vots (286.302) i dos diputats, els mateixos que la CUP (244.754) i Vox (243.026).  

Diputats a escollir:48
Cens total:5.422.803
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.547.92265,42%
Abstencions:1.874.88134,57%
Vots nuls:31.9540,90%
Vots en blanc:29.0790,82%
PartitVots%Diputats
PSC1.213.00634,49%19
SUMAR - ECP493.54814,03%7
ERC462.88313,16%7
JxCAT - JUNTS392.63411,16%7
PP469.11713,34%6
VOX273.0237,76%2
CUP-PR98.7942,80%0
PACMA36.4361,03%0
PDeCAT-E-CiU31.6870,90%0
FO7.4400,21%0
PCTC3.7660,10%0
RECORTES CERO3.6020,10%0
ESCONS EN BLANC4510,01%0
EVR2610,01%0
UNIDOS SI2410,01%0


Resultats per demarcacions

A Catalunya aquest diumenge s'han decidit 48 dels 350 diputats al congrés espanyol en cada una de les quatre demarcacions de Catalunya. 

Diputats a escollir:32
Cens total:4.026.365
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:2.667.54966,25%
Abstencions:1.358.81633,74%
Vots nuls:20.9600,78%
Vots en blanc:20.8990,78%
PartitVots%Diputats
PSC946.05535,74%13
SUMAR - ECP402.52715,20%5
PP363.85713,74%5
ERC326.38812,33%4
JxCAT - JUNTS256.2319,68%3
VOX200.1387,56%2
CUP-PR66.6562,51%0
PACMA27.8741,05%0
PDeCAT-E-CiU24.2160,91%0
FO5.9890,22%0
RECORTES CERO2.9760,11%0
PCTC2.7830,10%0

Diputats a escollir:6
Cens total:522.370
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:324.67162,15%
Abstencions:197.69937,84%
Vots nuls:4.2521,30%
Vots en blanc:2.9710,92%
PartitVots%Diputats
PSC92.60928,90%2
JxCAT - JUNTS62.80919,60%2
ERC47.23414,74%1
SUMAR - ECP35.11810,96%1
PP31.0429,68%0
VOX22.5147,02%0
CUP-PR18.1065,65%0
PACMA3.4831,08%0
PDeCAT-E-CiU3.3311,03%0
FO5540,17%0
PCTC4030,12%0
RECORTES CERO2450,07%0

Diputats a escollir:4
Cens total:298.955
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:185.20761,95%
Abstencions:113.74838,04%
Vots nuls:2.3601,27%
Vots en blanc:2.0471,11%
PartitVots%Diputats
PSC53.86029,45%2
ERC34.06318,62%1
JxCAT - JUNTS33.00118,04%1
PP23.42812,81%0
SUMAR - ECP14.4077,87%0
VOX12.4616,81%0
CUP-PR5.4032,95%0
PDeCAT-E-CiU1.8521,01%0
PACMA1.3310,72%0
ESCONS EN BLANC4510,24%0
FO2430,13%0
PCTC1820,09%0
RECORTES CERO1180,06%0

Diputats a escollir:6
Cens total:575.113
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:370.49564,42%
Abstencions:204.61835,57%
Vots nuls:4.3821,18%
Vots en blanc:3.1620,86%
PartitVots%Diputats
PSC120.48232,90%2
ERC55.19815,07%1
PP50.79013,87%1
SUMAR - ECP41.49611,33%1
JxCAT - JUNTS40.59311,08%1
VOX37.91010,35%0
CUP-PR8.6292,35%0
PACMA3.7481,02%0
PDeCAT-E-CiU2.2880,62%0
6540,17%0
PCTC3980,10%0
RECORTES CERO2630,07%0
EVR2610,07%0
UNIDOS SI2410,06%0


La clau, dels independentistes 

Amb el 86% dels vots escrutats al conjunt de l'estat espanyol, a clau per evitar un govern entre PP i l'extrema dreta de Vox, la tindrien els partits independentistes. I, sobretot, Junts. ERC ja ha repetit en diverses ocasions que faria Sánchez president si això evités un govern amb l'extrema dreta. No obstant això, des de Junts, han defensat durant tota la campanya que cal pensar amb Catalunya i han criticat l'estratègia dels republicans a Madrid. En aquest sentit, però, les seves files hauran de decidir si donen el vot als socialistes i "salven Sánchez" o permeten que l'extrema dreta governi a l'estat espanyol i es repeteixi al conjunt de l'Estat els governs que ja s'han constituït al País Valencià i a les Illes Balears.  


La participació cau a Catalunya

La data de celebració de les eleccions, ha coincidit amb les vacances d'estiu d'una part important de la població. Una situació que sumada a la calor i a la crida a l'abstenció des d'alguns sectors de l'independentisme, ha fet que a les 18 h la participació hagi baixat fins a 11 punts respecte del 2029. Del 48,72% de l'electorat que va votar l'any 2019 al país, aquesta vegada només ho ha fet el 36,78%. 

Amb el tancanment dels col·legis, finalment la participació a Catalunya s'ha situat quatre punts per sota de fa quatre anys. 65% davant del 69,3% de fa quatre anys. Des d'ERC han expressat que la baixa participació "afebleix Catalunya". Ho ha dit la portaveu d'ERC, Marta Vilalta, que ha comparegut per fer una primera valoració de la participació. El descens, però, no ha estat homogeni arreu del país, ja que ha estat molt superior als municipis que van votar més opcions independentistes fa quatre anys, cosa que podria indicar una major desmobilització de les seves bases. Pots consultar també els mapes interactius amb l'evolució de la participació en cada municipi. El vot per correu ha registrat una xifra rècord de vot per correu a l'Estat. Els registres s'han elevat finalment fins als 2,47 milions -més de 250.000 dels quals, a Catalunya-. Pel que fa a l'estat espanyol, a les 18 h la participació ha estat del 53,12% mentre que l'any 2019 va ser del 56,85%. 


Diputats a escollir:350
Cens total:35.146.062
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.743.61270,40%
Abstencions:10.402.45029,59%
Vots nuls:261.0781,05%
Vots en blanc:199.3920,81%
PartitVots%Diputats
PP8.091.84033,05%136
PSOE7.760.97031,70%122
VOX3.033.74412,39%33
SUMAR3.014.00612,31%31
ERC462.8831,89%7
JxCAT - JUNTS392.6341,60%7
EH Bildu333.3621,36%6
EAJ-PNV275.7821,12%5
B.N.G.152.3270,62%1
CCa114.7180,46%1
U.P.N.51.7640,21%1
PACMA165.7680,67%0
CUP-PR98.7940,40%0
FO46.6050,19%0
NC-bc45.5570,18%0
PDeCAT-E-CiU31.6870,12%0
RECORTES CERO23.2540,09%0
U.P.L.23.0100,09%0
PUM+J22.3910,09%0
EXISTE20.2980,08%0
PCTE17.9180,07%0
GBAI9.8390,04%0
SY9.6260,03%0
ADELANTE ANDALUCÍA9.0640,03%0
ESCAÑOS EN BLANCO8.2870,03%0
JM+8.2340,03%0
XAV7.3210,02%0
BQEX5.7540,02%0
CJ5.4820,02%0
FE de las JONS5.1040,02%0
PAR4.0880,01%0
ESPAÑA VACIADA3.0690,01%0
PH2.8110,01%0
ASTURIAS EXISTE EV2.2480,01%0
XH1.9140,01%0
VP1.8980,01%0
Zsi1.7970,01%0
VB1.7390,01%0
POR MI REGIÓN1.6550,01%0
AHORA CANARIAS-PCPC1.6400,01%0
PARTIDO AUTÓNOMOS1.4280,01%0
EVB1.4000,01%0
CpM1.2790,01%0
EV-PCAS-TC1.1560,01%0
JxG1.0990,01%0
Somos Cc9340,01%0
PREPAL8860,01%0
ALM7920,01%0
F.I.A.4920,01%0
3e4660,01%0
Ud.Ca4520,01%0
GITV3610,01%0
+RDS+2970,01%0
EVR2610,01%0
PUEDE2570,01%0
LB2460,01%0
UNIDOS SI2410,01%0
FUERZA CÍVICA1130,01%0
CCD1000,01%0

Pactòmetre

Total: 0

176

PP

136

PSOE

122

VOX

33

SUMAR

31

ERC

7

JxCAT - JUNTS

7

EH Bildu

6

EAJ-PNV

5

B.N.G.

1

CCa

1

U.P.N.

1
Participació